Hlbokomorské rozprávky
Tlačová správa k výstave
Organizátor: Liptovská galéria P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja
Názov výstavy: Hlbokomorské rozprávky
Miesto: Veľká výstavná sieň, LGPMB
Otvorenie výstavy: 23.1.2018
Trvanie výstavy: trvanie výstavy od 23.1.2018-31.3.2018 predĺžené do 7.4.2018
Výstavu uvedie: Andrea Kapráliková
Boli ste už niekedy na morskom dne? Nie však na hocijakom, ale na dne v útrobách Tichého oceánu, kde neprenikne ani odrobinka slnečného lúča, nehovoriac vôbec o potápačoch či ponorkách. V týchto tajuplných tmavých a chladných hlbinách prekvitá život hlbokomorských živočíchov - ryby Biby, hada Rada, morských čertov, uhoriek a ďalších neobyčajných obyvateľov. Ich dobrodružstvá, ale aj skutočný život môžete spoznať prostredníctvom živej výstavy Hlbokomorské rozprávky.
Výstava Hlbokomorské rozprávky vznikla na základe knižnej predlohy s rovnomenným názvom z pera spisovateľky Moniky Kompaníkovej, s ilustráciami Veroniky Klímovej a grafickým dizajnom Martiny Rozinajovej.
Hlbokomorský svet rozprávky zaplaví priestory Malej výstavnej siene ilustráciami, objektmi, inštaláciami a tvorivými zónami, ktoré oživia stretnutia návštevníkov s hrdinami príbehu knihy a ich dobrodružstvami a zároveň vytvoria miesto na fantázie obrovských podmorských rozmerov. Nielen početná návštevnosť výstavy v Bibiane, ale aj veľké množstvo ocenení podčiarkujú výnimočnosť tejto knihy na slovenskom knižnom trhu. Z mnohých úspechov sú to: Cena slovenskej sekcie IBBY/Bibiany za Najkrajšiu detskú knihu jari 2013, Cena slovenskej sekcie IBBY/Bibiany za Najlepšiu detskú knihu jari 2013, Cena slovenskej sekcie IBBY/Bibiany za Najkrajšie knihy Slovenska 2013, Cena Ministerstva kultúry SR autorovi za vynikajúce ilustrácie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2013, Cenu odbornej poroty BIB 2015 za mimoriadny vydavateľský počin za vydanie Hlbokomorských rozprávok a Cena primátora mesta Bratislavy ilustrátorke Hlbokomorských rozprávok Veronike Klímovej. Výstava je určená hlavne pre deti, ale aj pre všetkých, ktorí sa neboja snívať.
O autoroch knihy Hlbokomorské rozprávky:
Veronika Klímová (1989), ilustrátorka. Vyštudovala grafiku na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 2013 absolvovala študijnú zahraničnú stáž v poľskom Krakowe, kde vytvorila ilustrácie k detskej knihe Hlbokomorské rozprávky (Artforum 2013). Ako sama píše, „vo svojej tvorbe uplatňuje klasickú grafiku, najmä sieťotlač a lino, ale rada experimentuje aj s inými technikami. V ilustrácii sa snaží o čistý neprehustený výtvarný prejav, v ktorom by nemala chýbať švanda.“ Autorka vystavovala doma a rovnako v zahraničí, napríklad počas festivalu BRaK v Pisztoryho paláci v Bratislave, Zázračný oriešok v Piešťanoch, v International Centre of Graphic arts v Krakowe, v Japonsku - Bologna illustrators exhibition, Itabashi Art museum (Tokyo), Otani Memorial Art Museum (Hyogo), Takahama Kawara Museum (Aichi), Ishikawa Nanao Art Museum (Ishikawa) a v Bologni počas medzinárodného veľtrhu detskej knihy. Ilustrovala aj ďalšie detské knihy: Až raz budem kapitánom (Slovart, 2015), Rozprávka o lietajúcej Alžbetke (Artforum, 2016). Venuje sa tiež úžitkovej grafike, vytvorila napríklad potlač pre značku oblečenia Mile, Vtáčí kalendár pre Egreš. Vo svojej tvorbe uplatňuje najmä klasickú grafiku a kresbu, ale rada experimentuje aj s inými technikami. Žije a tvorí v Bratislave.
Monika Kompaníková (1979), spisovateľka. Vyštudovala grafiku a maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, debutovala zbierkou poviedok s názvom Miesto pre samotu, za ktorú získala Cenu Ivana Kraska za debut, novela Biele miesta bola nominovaná na cenu Anasoft litera 2007. V roku 2010 vyšiel román Piata loď, ktorý získal cenu Anasoft litera a bol vyhlásený za najlepšiu knihu roka 2010 a preložený do češtiny, nemčiny, maďarčiny, arabčiny. V roku 2017 vznikol podľa knižnej predlohy románu film Piata loď v réžii Ivety Grófovej, ktorý zaznamenal mimoriadny svetový ohlas. Je aj autorkou vyššie spomínanej detskej knihy Hlbokomorské rozprávky, ktorá vyšla v roku 2013 vo vydavateľstve Artforum. V roku 2016 vydala román Na sútoku. Venuje sa rôznym aktivitám spoločenského a sociálneho zamerania, externe spolupracuje s Centrom pre filantropiu, Komunitnou nadáciou Bratislava a Inštitútom pre verejné otázky. Žije v Pezinku, má dvoch synov.
Martina Rozinajová (1984), grafička a dizajnérka. Vyštudovala vizuálnu komunikáciu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Je držiteľkou troch Národných cien za dizajn (v roku 2009 za projekt Dizajn na kolesách v kategórii študentský komunikačný dizajn, v roku 2011 za katalóg Archive v rovnakej kategórii). Jej projekt „Nové učebnice“ získal taktiež národnú cenu za dizajn v roku 2013 a bol zaradení do medzinárodného výberu najlepších absolventských prác Graduation Projects 2013. Popri grafickému dizajnu a dizajnu kníh sa venuje detskej ilustrácií a je členkou Asociácie ilustrátorov na Slovensku.
Plagát:
Pozvánka: